Градска библиотека "КАРЛО БИЈЕЛИЦКИ", Краља Петра I 11, 25101 Сомбор, 025/431-011, 025/482-827

Promocija romana Krvavi Božić

Roman kragujevačkog dramskog pisca Vladimira Đorđevića „Krvavi Božić“, predstavljen je u Gradskoj biblioteci „Karlo Bijelicki“, u sredu, 6. novembra.

Roman je zasnovan na istorijskim činjenicama i stvarnim događajima.
Starac Vasilije, glavni junak, kao da je potomak i naslednik Popovićevog Čiča Milutina. Pripada toj generaciji koja je, i u najtežim vremenima, prenosila zavet da se za krst časni i slobodu treba boriti.

Dubina ideala oca Vasilija danas su nam gotovo neshvatljivi, čime zapravo gledamo sebe u ogledalu, koliko smo se promenili i udaljili od svojih korena... 

Roman odiše jednom toplom pričom o srpskoj porodici, njenim iskušenjima, patnjama, teskobama, borbama, pitanjima, odgovorima, ulaženjima u suštinu i izlaženjima na vetrometinu misli. Porodici čiji su dani prepuni muke, bili ispunjeni strpljenjem, razumevanjem bližnjega, ljubavlju i molitvom za one zalutale i bližnje i daljne.

U programu su učestvovali: Vladimir Đorđević, autor, Jelena Milić, moderator, Katarina Bogdanović, vokalni solista i Nataša Turkić, direktorica Gradske biblioteke „Karlo Bijelicki“.

Mediji:

RTV: Istinita priča srpskog monaha Vasilija u romanu "Krvavi Božić" (Ružica Parčetić)

Somborske novine

VLADIMIR ĐORĐEVIĆ je rođen u Kragujevcu 1976. godine. Diplomirao je na Pravnom fakultetu. Objavio je pet knjiga, od kojih je jedna zvanična lektira za učenike osnovnih škola u Srbiji. Član je Udruženja dramskih pisaca Srbije. Napisao je preko trideset drama, od kojih je nekoliko izvođeno na domaćim i međunarodnim festivalima. Neke od njih postavljene su i na scenama u inostranstvu. Autor je scenarija za televizijski igrani i obrazovni program. Urednik je i recenzent nekoliko knjiga. Dobitnik je više značajnih priznanja, za razne oblasti umetničkog i društvenog delovanja.

Izvod iz recenzije Nemanje Devića - istoričara:

„Pred nama je roman zasnovan na stvarnim događajima i istorijskim činjenicama...

Glavni junak, starac Vasilije, kao da je potomak i duhovni naslednik Popovićevog Čiča Milutina. Pripada toj srpskoj vertikali i živom lancu,  koji je i u najtežim vremenima, i u ratu i u miru, prenosio zavet: ''Za krst časni i slobodu zlatnu'', sa oca na sina, sa deda na unuka...

Dubina ideala i čistota duše oca Vasilija, danas su nam teško dostupni i gotovo neshvatljivi, čime zapravo gledamo sebe u ogledalu, koliko smo se promenili i udaljili od svog izvorišta...

On nas uči o prošlosti, ali nas i poučava budućnosti. Piše srpskim jezikom, ali govori i jezikom Čoveka.  Važni su nam ''znakovi pored puta'', poruke oca Vasilija:

''Teška je to stvar, zemlju koja je krvlju junaka plaćena, za srebrnjake prodavati“...

„Dok nam je sloge u kući propast će da nas obilazi“....

„Dobro razmislite u koje se kolo hvatate. Ne zaboravite, sve je važno, i ko do vas igra, i ko vodi kolo, i ko svira i čije se kolo svira“...

U ovoj knjizi, međutim, nije nam se obratio samo on. Njegovim glasom progovorili su svi naši preci, koji na srpsku budućnost gledaju našim očima...“