Bebiteka
Novi BEBITEKA paketići, u kojima se nalaze: knjige, porodična članska karta za godinu dana, pakovanje pelena i vlažnih maramica, spakovani su za provorođenog dečaka i prvorođenu devojčicu u martu i za njihove majke.
*Akciju BEBITEKA Gradska biblioteka „Karlo Bijelicki“ organizuje u saradnji sa kompanijom „Sinagoga“ d.o.o. iz Sombora i Opštom bolnicom „Dr Radivoj Simonović“.
Zašto je važno čitanje priča sa decom od najranijeg uzrasta
1. Podsticanje razvoja govora i jezika.
Slušanjem i oponašanjem odraslih dete uči da govori, razvija i usavršava govor, usvaja jezik i unapređuje ga kroz neprestanu interakciju sa sredinom. Usvajajući nove reči, izraze i rečeničke konstrukcije, dete unapređuje sporazumevanje sa okolinom i razvija odnosе sa drugima. Govor i jezik postaju oslonac i sredstva daljeg sveukupnog psihič-kog razvoja deteta.
2. Podsticanje razvoja logičkog i kritičkog mišljenja.
Zajedničkim čitanjem razvijaju se detetove saznajne sposobnosti, logičko i kritičko mišljenje. Kroz razgovor o pročitanom dete uočava uzroke i posledice pojava i događaja, razvija veštine procenjivanja i obrazlaganja.
3. Podsticanje razvoja stvaralaštva.
Zajedničko čitanje obogaćuje unutrašnji svet deteta, podstiče imaginaciju i razvoj stvaralačkog, kreativnog mišljenja.
4. Sticanje veština komunikacije.
Slušanjem priča, zajedničkim čitanjem i razgovorom o pročitanom dete se uči preciznijem izražavanju. Dete uči kako jasnije da izrazi sebe, svoja osećanja, doživljaje, potrebe i želje. Uči kako da izrazi svoje stavove i mišljenja, ali i da prihvata i razume i gledišta drugih, što vodi razvoju tolerancije. Stiče veštine rešavanja sukoba na prihvatljive načine.
5. Bolja školska postignuća.
Deca sa kojima se čitalo lakše i brže napreduju u školi i imaju bolja sveukupna postignuća. Imaju razvijenija interesovanja, pažnju i pamćenje. Samostalnija su i sigurnija u sebe.
6. Negovanje osećanja sigurnosti i privrženosti.
Zajedničko vreme provedeno u čitanju omogućiće detetu razvoj osećanja bliskosti i privrženosti. Omogućiće mu da se oseća sigurno i bezbedno. I na kraju, dete će uživati u vremenu provedenom sa vama, a uživanje će biti obostrano.