SA KNJIGOM I U NOVU GODINU
SA KNJIGOM I U NOVU GODINU
"Knjiga je san koji možeš da držiš u ruci"
Nil Gejman
Gradska biblioteka „Karlo Bijelicki“ je svim svojim delatnostima u 2018. godini bogatila kulturni duh našeg grada.
Književne manifestacije Somborski književni festival, Podunavski dani Janoša Hercega (laureat Marija Vašađi), Dan Laze Kostića (laureati Vida Raič i Gordana Đilas), okupile su značajan broj renomiranih imena savremene srpske književnosti. Neki od njih su Petar Matović, Slobodan Tišma, Nikola Vujčić, Darko Tuševljaković i Saša Radojčić.
Manifestacija Veljkovi dani održana je u novembru, na okruglom stolu na temu „Povratak priči u savremenoj srpskoj prozi“ govorili su prof. dr Aleksandar Jerkov, dr Marko Nedić, dr Jasmina Vrbavac, prof. dr Slobodan Vladušić i dr Mileta Aćimović Ivkov. Dobitnik nagrade Veljkova golubica je Goran Petrović, a gran pri Golubić, nagradu za najbolju priču učenika osnovnih i srednjih škola, osvojio je Dušan Cvijetić.
Na preko četrdeset književnih večeri pred somborskom publikom govorili su Bogdan Stevanović Blogdan, Marko Vidojković, Brankica Damjanović, Andrija Terzić, dr Svetozar Livada i mnogi drugi.
Gosti naše biblioteke bili su i Dragana Rajblović, prva žena sa Balkana koja se popela na najviši vrh sveta, Goran Nikolić, slabovidi sportista koji je istrčao 55 uzastopnih maratonskih trka za 55 dana i Snežana Radojičić, pisac i nomad na biciklu.
Na Dečjem odeljenju biblioteke, uz stalne radionice za naše najmlađe sugrađane, izvedena je premijera lutkarske predstave Izvolite u bajku sa Crvenkapom, koja je realizovana u saradnji sa učenicima OŠ Bratstvo jedinstvo; u Dečjoj nedelji gost biblioteke bila je Jasminka Petrović, a o bezbednosti na internetu govorio je Vlada Arsić.
Nizom prigodnih programa (književne večeri, predavanja, radionice, izložbe) bibliotečka odeljenja obeležila su značajne datume, kao što su: Sveti Sava, Dan zaljubljenih, Osmi mart - međunarodni dan žena, Svetski dan knjige i autorskih prava, Međunarodni dan dečje knjige, Uskrs, 100 godina od prisajedinjenja Vojvodine, itd.
Novi sajt biblioteke i usluga „Knjige na kućnu adresu“ namenjena osobama starije životne dobi, osobama koje su slabije pokretne ili nepokretnim licima, rezultat su stalnog unapređenja bibliotečkih usluga.
Plodna izdavačka delatnost Gradske biblioteke nastavljena je objavljivanjem 13 štampanih i dva elektronska izdanja. Objavljene su zbirke poezije Katarine Mitrović „Dok čekam da prođe“, Borislava Kosanovića „Pesnici umiru mladi“, Vučine Šćekića „Ništa još prošlo nije“, knjiga priča Čedomira Janičića „Et in Arcadia ego“ i putopisni roman Monike Maširević „Avanture sa hodočašća u Indiji“. Priče Davida Albaharija, iz rukopisa zbirke Urušavanje, objavljene su u Zborniku saopštenja sa XI Veljkovih dana. U saradnji sa UG Norma objavljene su knjige „Somborske plemićke porodice do kraja XVIII veka“ Milana Stepanovića i „Sombor 1918“ prof. dr Saše Markovića, značajne za zavičajnu istorografiju; sa UG „Urbani Šokci“ obajvljena je knjiga Marije Šeremešić „Monoštor u povijesti 2“ i sa Plivačkim i vaterpolo klubom „Polet Sombor“ „130 godina plivanja, 110 godina vaterpola u Somboru : 1887-1907-2017.“ Objavljene su i knjige Tihomira Petrovića „Ogledi i kritike“ i dr Nade Todorov „Kazivanja o Somboru u Srbskom dnevniku“.
Gradska biblioteka, u 2019. godini, slavi jubilej, 160 godina od osnivanja i tim povodom objavili smo prvu knjigu Sabranih dela Veljka Petrovića. I u godini jubileja, pripremamo brojne programe i akcije namenjene afirmaciji knjige i čitanja.
U novoj 2019. godini želimo da naši sugrađani budu i nadalje vredni čitaoci, a mi ćemo ih nagraditi! Svakog meseca, u godini jubileja, biblioteka će proglasiti najvrednijeg i najsavesnijeg čitaoca i uručiti mu nagradu!
Za sam početak naredene godine, tokom prve dve sedmice januara, pripremili smo poseban popust od 50% na godišnju članarinu.
Svim našim sugrađanima i saradnicima, želimo srećne novogodišnje i božićne praznike!